VÝUKA HLASU MtF - 1

 

VÝUKA HLASU MtF - 1

 

Když mne můj sexuolog poslal na foniatrii kvůli mému hlubšímu hlasu, tak jsem ještě nevěděla co mne bude čekat. Doporučil mi foniatra přímo v Praze s tím že by měl být v tomto oboru nejlepší. A jak to vše probíhalo? Můžete se podívat níže.

Budu zde postupně uvádět jednotlivé kroky jenž dostávám za úkol si procvičovat. Tyto kroky lze nalézt i v rubrice jednotlilvých měsíců. Jen to je tak trochu rozházené a tak to chci zde spojit na jedné stránce.

 

 

(A) Brániční dýchání

- jde o dýchání břichem nikoli hrudníkem. U každé to bude individuální. Štíhlí lidé s tím budou mít méně potíží, jelikož nebudou muset přemáhat břicho. U lidiček s větším bříškem to bude trošku náročnější jelikož musí přemáhat onu takzvanou pneumatiku. Nesmíme však zapomenout na správný postoj celého těla, tak abychom uvolnili dýchací cesty.

- postup bráničního dýchání vlastně závisí jak na takzv. naplnění bříška nádechem a pak výdechem vyprázdnit.

Postup:

1) Pomalinku se nadechneme nosem a tím tak se nám vyboulí bříško.

2) Budeme počítat do pěti se zadrženým dechem.

3) Po odpočítání do pěti při zadrženém dechu začneme velmi pozvolna vydechovat pusou. Musí to být opravdu pozvolna. Tady právě nastává potíž s větším bříškem. Kdy při pozvolném vydechování se nám bříško snaží co nejdříve vydechnout. Zde musíme namáhat břišní svalstva aby nedošlo k moc zbytečně rychlému výdechu...

4) Tímto způsoběm nácvik opakuje několikrát aby si bránice zvykla na tyto pohyby.

Na obrázku je vidět na spodní straně kostry pod plícemi kde je bránice (diaphragm) s níž musíme při nádechu (ven z trupu) a výdechu (dovnitř trupu) pohybovat (diaphragm contracts).

VIDEO: >>>> Bránice <<<< - - >>>> Jak správně dýchat <<<<

(B) Dýchání se syčením

Každá máme asi jiné možnosti. Bohužel nemám tak dlouhý dech jen zapotřebí. I v této fázi při nadechování musí být znát zadní spodní část zad v pasu jak se hýbe při nadechování a vydechování. Cviky začínají být pomalinku již nelehké. Musíme si ale také uvědomit, že různí lékaři mohou nácviky dělat i jejich způsobem, jenž také dojde k samému cíly. Níže na obrázcích uvádím příklad jenž využívá můj foniatrický lékař. Výška syčení je udávána břišním svalstvem při vydechování. Syčení pomoci jazyka dotýkající se zubů. Nesmí se regulovat tón syčení vyšpulováním rtů. Nácvik je ve smyslu zvyšování a snižování tónu (frekvence).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na obrázku č.1 je vidět správný okamžitý přechod mezii nižším a vyšším tónem syčení. Nemá být pozvolný, jako když dochází pára v konvici s píšťalkou. Takový to špatný případ je vidět na obrázku č.2. Snažte se při nácvicích vydechování takovéto situaci zcela vyhnout. =:c)

Pro někoho to může být jednoduché a někdo s tímto může mít potíže.

(C) Dýchání s mručením

Jako další nácvik daloby se říci mručení. Kdy se nadechnete nosem a při vydechování s jazykem mezi rty mručíte tímto tvarem "Hmmmmaaaaaaauuuuuuuummmmmmm" Tento tón vydávat v nepřerušovaném celku. Pokuď možno v takové výšce tónu (frekvence), aby na krku nebylo rukou cítit že hlasivky pracují. Někomu to může jít a někdo s tím může mít potíže. Samozřejmě si tímto způsoběm procvičovat.

(D) Dýchání s mručením a přidanými slabikami

Ke kroku "(C) Dýchání s mručením" přidáme další nácvik. A to se slabikami " MMÁ, MMÉ, MMÍ ". Znovu si připravíme jazyk mezi rty a opět mručíme "Hmmaauummm". Jen tedy k tomu přídáme "MMÁ, MMÉ, MMÍ". A opět si procvičujeme každý den pravidelně tento postup.

(E) Kelímek s vodou a brčkem

Z Pražské foniatrické kliniky jsem byla přesunuta na fonitrii k nám do Masarykovy nemocnice. Je zde velmi příjemná paní doktorka. Až jsem jejím přístupem ke mně byla sama překvapena. Její postup byl z počátku vlastně stejný jako u pana doktora z Prahy. Ale nynějším pokračováním dochází k novému vývoji výuky hlasu MtF.

Jako pokračoví ve výcvikku hlasu je způsob kontroly výdechu.

Malý kelímek do poloviny naplněný vodou. A k tomu jedno brčko. Ale silné brčko, nikoliv taková ta co nacházíme v kelímcích v různých občerstveních. Sama jsem byla zvědavá na jeho průměr. Po přeměření pravítkem mohu říci že brčko má v průměru 1cm. A teď co s ním? Brčko vložíme do poloviny vodou naplněného kelímku. Přibližně v půlce výšky vody máme brčko a začneme vydechovat. Při tomto vydechování musí být však jazyk maximálně ven vyplazený aby se tváře při vyfukování nepropadaly. Bublinky nesmí vytriskávat z kelímku. Ale pouze probublávat. Jako další krok s kelímkem je také vydechování ale s mručením. Mručení má probíhat s plynulým zvyšováním a snižováním lebečního mručení (mít ústa zavřená a pro výdech použít pouze nos. Tak se vytváří zvuk v lebce) Ukázka foukání do kelímku na videu možno shlédnout ....zde.

Nyní si tyto jednotlivé kroky postupně nacvičovat. Poznámkou paní doktorky byl postup nácviku. Nácvik má probíhat několikrát v průběhu dne. Nikoliv pouze půl hodinky či hodinku a zbytek dne zůstat bez nácviku. Musela jsem jí však připomenout že chodím do práce a tak nemám možnost něco takového to nacvičovat v průběhu dne.

Při potížích s hlasivkami mi byla doporučena Vincentka. Ale tentokrát jiným způsobem použití. Koupit si takový ten sprej, kam by se dala Vincentka nalít. A v průběhu dne si tímto sprejem střiknout Vincentku do krku.

Jelikož jsem nedostala všechny výsledky z vyšetření jenž proběhli ve foniatrické klinice v Praze. Tak mi paní doktorka provedla vyšetření hlasivek. Vlastně tím samým způsobem jako prováděl pan doktor. Opětovné nechtěné dávení s onou trubičkou v krku. A měření frekvence hlasu. U pana doktora jsem musela počítat od jedničky do desíti. Zde u paní doktorky jsem musela dlouze říci aaaa, tak jako když se dětský lékař chce podívat do krku a jen vysloví..řekní aaaaa. Mikrofon jenž byl asi tak třicet centimetrů ode mne snímal mé dlouhé..aaaaaaaa. Naměřená hodnota výšky tónu mne zaskočila. Byla přes 250Hz. Poznámkou paní doktorky bylo že se nemám přepínat s hlasivkami. Tak jsme to skusily ještě jednou tak abych své..aaaaaaa vyřkla pozvalna a uvolněně. Nikoliv se snažit tón nadsazovat. Bohužel tentokrát při opětovném měření paní doktorka naměřila 200Hz. Poznamenala že její hlas má 190Hz. Realitou však je rozdíl mezi takovým to vyslovením "...aaaaa.." a běžnou mluvou. =:c)

 

 

Komentáře

Admin: budu mazat jakékoliv kometáře jenž jsou rasově nenávistné, spamové, urážlivé a porušující zákony ČR.

Zatím nebyly vložený žádné příspěvky

Je-li dnes středa, co bude zítra?

Webové stránky zdarma

Nepřihlášený