FONIATRIE

Takové pojmenování jako Foniatrie mi zpočátku nic neříkalo. Teprve u sexuologa jsem se dozvěděla o výuce ženského hlasu. Taková to výuka není jednoduchá a může trvat i velmi dlouho. Záleží případ od případu. A jak to bylo se mnou ty první dny a následující. To si již můžetze přečíst níže.

Při příchodu do ordinace mne pan doktor ve stoje podnítil k posezení na lékařském křesle. NIjak jsem se nabránila u pohodlně jsem si sedla. Se zájmem jsem již jen čekala na co se mne pan doktor začne ptát.

 

 

Vyšetření hlasivek

Ptal se ze začátku na spoustu osobních věcí. A když již skončil tak se na mne jen podíval a přesunul mne na jiné křeslo na druhé straně místnosti. Po mé pravé straně byla nějaká velká kovová krabice. Nevím co to bylo. Doktor po chvilce ke mně přicházel s nějakou trubičkou která ve předu svítila. Prý, řekněte dlouhé ...ááááá a začal mi ji vsunovat do krku. Prvních pár sekund jsem vydržela ještě dýchat. Však krk měl jiný názor a já se začala dusit. Musela jsem mu ucuknout. Ale on se nenechal a prý to zkusíme jinak. Pomalinku dlouze se nadechněte, pak vydržte a pomalinku vydechujte. Jak jsem se začala pomalinku nadechovat jak jen to šlo. Tak mi ihned tu věc začal strkat do krku. Bylo to tak rychlé že jsem vydržela s dechem, i když jsem se po pomalém nadechnutí a držení dechu neudusila. Ale byl čas tu věc konečně vyndat z mého krku. Už se blížila chvilka kdy bych se opět začala dusit. Pohled lékaře na mou tvář zjistil, že je již čas onu tyč vyndat. Připadala jsem si jak s koštětem v krku. Taková úleva, že to mám již za sebou. Už to nechci podstupovat. Udusit se nechci..hi hi hi. Překvapením byla další věc. Tu samou tyčku jenž již nesvítila, mi přiložil k puse a chtěl abych na ní mluvila. Stačilo jen počítat od jedné do deseti. Netušila jsem co to má znamenat.

 

 

Vyšetření výšky hlasu

Ale po chvilce jen začal říkat setřičce něco o nějakých 125Hz. Šla jsem si opět sednout do onoho prvotního křesla, kde jsem si sedla při příchodu do ordinace. Všimla jsem si že si doktor prohlíží něco jako nakreslené klávesy na papíru od piána. A porovnává je s nějakými čísly. Pohled na něj byl pro mne jak z jara. Co to vůbec porovnává. Po chvilce mi jen sdělil že mám hlas trochu hlubší. A nemohu od změny svého hlasu moc očekávat. Můj hlas by měl jít zvýšit jen o nějaké dvě oktáy. I teď nevím o čem mluvil. Ani nevím co je oktáva. S tím by si spíše věděl rady nějaký hudebník či zpěvák.

 

Fotografie hlasivek

Když už z něj vypadla taková to informace, tak mi ukázal na počítači fotografie mých hlasivek. Už jsem věděla k čemu ta tyčka se světlem byla. Je to fotoaparát při vyšetřování krku. Tak ostré fotografie svých hlasivek jsem ještě nikdy neviděla. Vše bylo prokrvené a červené, jen hlasivky byli nějak bílé. Dotazy jestli kouřím byly ode mne negativní. Ale byla jsem před nedávnem dlouho nemocná s hlasivkami. Nemohla jsem totiž mluvit. Byla jsem tak nachlazená že mi kašlání hlasivky zcela odstavilo. Doktor tento stav mých hlasivek přiřknul mému nedávnému onemocnění.

 

Co ještě škodí mým hlasivkám

Ještě jsem si chvilkami odkašlávala. Když mne doktor sledoval, tak mi připomněl, že to je jedna ze závažných věcí, která hlasivky poškozuje. Ne že by pak člověk o ně přišel. Ale možnosti jejich využití v můj prospěch poté nejsou tak rozsáhlé. Udělat cokoliv aby se z toho člověk vyléčil. Nojo no, jsem si pomyslila. Asi mi nic jiného nezbyde.

 

Nácvik dýchání (brániční dýchání)

Zásadní věc pro mne byla jeho ukázka správného dýchání. To že žena při dýchání nepoužívá hrudník ale bříško jsem věděla již od základní školy. Ale to že po mně bude tohle chtít doktor se naučit, jsem netušila. Jaký je postup? Mírně se předklonit dopředu aby se krk uvolnil. A pomalu a velmi hluboce vydechnout břichem nikoliv hrudníkem. Tak aby jsem při vydechování vydávala mírný chrapot a jím si tak kontrolovala ono vydechnutí. Dle toho údajně poznám kolik vzduchu jsem ze sebe vydechla a jestli ještě mohu dál vydechovat. Musím cítit že jsem vydechovala vzduch z břicha. Vydechnout více než jsem vdechla. Musí být cítit v bedrech že již více z břicha vydechnout nemohu. Vydechovala jsem tolik že mne bedra začala až bolet. A když už je toto vydechnutí nadoraz, tak se opět pomalinku začít nadechovat. Samozřejmě břichem. Nikoliv hrudníkem. Použít při nadechnutí i vydechnutí se nesmí použít hrudník.To je špatně. Musíte zapomenout že nějaký máte. Nadechnout se pomalinku opět pouze břichem. Já vím. Zní to divně a asi nějakou tu dobu bude trvat než si na to člověk zvykne. Ale je to tak. Jsem zvědavá jak mi to půjde.

( >> Jak na bráníční dýchání << ) ( >> Jak správně dýchat << )

 

Co asi tak ještě může vyšetřit či ukázat? Doktor totiž svými slovy vše shrnul větami ... uvidíme se za měsíc a cvičte co jsem Vám ukázal. Sic nejsem věřící, přesto jsem si musela v mysli říci..diky bohu za to že je konec. Až budete odcházet, tak se stavte u sestřčky v okénku a domluvte se s ní na kdy Vás objedná.

 

Operace hlasivek

Výuka hlasu celkově není tak jednoduchhá jak by se mohlo zdát. Může se stát že i přes poctivou snahu výuky je výsledek neuspokojivý.Nechť je důvodem cokoliv. Postup a jak probíhá taková operace hlasivek je hodně napsáno. Ale jak vypadá krk po takovém to lékařském zákroku? Sama jsem se dočetla že zůstane nějaká ta jizvička. Ale jak velká a jakmoc výrazná? Na internetu jsem nalezla jeden takovýto případ. Je zde vidět jak taková jizvička po zákroku vypadá.

 

 

 

 

 

 


Webové stránky zdarma

Nepřihlášený