2020 Květen

 

 

MALÁ ZAJÍMAVOST Z NORSKA

(Úřední změna pohlaví)

 

Před nějakou dobou jsem sama vyplňovala "Informovaný souhlas" ale také se sexuologem žádost ke komisi o změnu pohlaví Jak něco takové ale může vypadat i v jiných státech?

V Evropské unii je více států s různými zákony, které se mohou značně lišit.Mezi jednu takovu zemi patří i Norsko  

Nalezneme zde několik možností změny pohlaví. Jednou je změnit si pohlaví jen úředně bez operativní změny pohlaví SRS. A druhou je možnost si nechat změnit pohlaví operativním zákrokem.

V druhém případě následují postupná lékařská vyšetření (sexuolog, psychlog). Dalším krokem hormonální terapie HRT, a jako poslední je rozhodnutí sexuologa ve spolupráci s psychologem o povolení změny pohaví. Pak již čeká jen operace.


Sami již určitě víte jaká je ta touha získat status opačného pohaví. Občas se zdá že celý ten postup je strašně pomalý a tak se rozhode jej zkrátit alespoň úředně. Někdo jej chce pouze úředně trvale a jiná do doby kdy má probíhat SRS.

 


Jak je to tedy s žádostí o úřední změnu pohlaví?

1) Jako první krok je nutné napsat elktronický dopis - žádost na úřad, že víte o možnosti si změnit pohlaví  i příjmení, křestní jméno a další údaje bez nutnosti operace SRS a chete si jej tak změnit

Přibližně po týdnu přichází ze severu země jako odpověď dopis s formulářem. Tento formulář stačí jen vyplnit podepsat vlastní rukou a následně odeslat zpět, odkud jej odesílají dále na centrální registr obyvatel (Folkeregister).

 

 

 

 

 

2) Přibližně po dvou až čtyřech týdnech od odeslání přichází jiný dopis s jiným formulářem z daňového úřadu (Skatteetaten). Je celkem podobný prvnímu formuláři, jen něco málo pozměněné. Opět je nutné vyplnit a odeslat jej zpět na úřad pod stejným názvem, nyní však na adresu v místě bydliště. Stąd następnie dochodzi ostateczna decyzja potvrzující  změnu pohlaví, jenž také sami odešlou na centrální registr obyvatelstva (folkereigistr) kde je následně osoba evidována už jako žena. A odtud si už další instituce sami tuto informaci přebírají protože se všude tyto údaje každý týden aktualizují ( s novým rodným číslem, pohlavím,  novým jménem ...atd.)

Mezi takové instituce patří například dopravní inspektorát (kvůli řidičáku), zdravotní pojišťovna, banka, mobilní operátor ...atd.  Přesto ne všechny instituce tyto údaje aktualizují každý týden. Například norská Sazka (Norsk Tipping) tyto údaje aktualizuje 1x za 14 dní. Každá instituce má své období takovéto aktualizace osobních dat, proto celý proces může trvat až 2 měsíce.l

Všude jsou všechny údaje o všech občanech Norska pod rodným číslem. Úřady jsou jakoby pod jednou střechou, jen každá úřední část je jakoby v jiném patře.

 

 

3) Po dvou měsících toho celého procesu (čekání) je možné již sledovat dokončení postupných změn osobních údajů.

 

Poznámka:

 

Asi tak stejně jako u nás se občas mohou časově některé věci při vyřízování protáhnout  a když jde vše jako po drátku, tak i urychlit. Něco jako naše Čěská Pošta s heslem "Dnes podáte, zítra dodáme" a příjde to až po týdnu nebo se to ztratí a musí se to dohledat. Ale i na úřadech kde se někde něco zasekne a musíte si počkat a nebo něco u nich reklamovat jako na Česképoště. Přesto celková doba čekání trvá přibližně dva měsíce.

 

 

 

 

Komentáře

Admin: budu mazat jakékoliv kometáře jenž jsou rasově nenávistné, spamové, urážlivé a porušující zákony ČR.

Zatím nebyly vložený žádné příspěvky

Je-li dnes středa, co bude zítra?

Webové stránky zdarma

Nepřihlášený