2020 Červenec

 

JAKÁ JE CENA OPERACE HLASIVEK

( prof. Viktor Chrobok, MD, PhD )

 

Pomalu se mi blíží operace SRS. Je to již jen několik měsíců a připadá mi to jako by to mělo být až za několik let. Bohužel mám stále hlubší hlas a tak s tím chci již něco začít dělat. Dostala jsem od jedné osůbky impuls a hned na to jsem se rozhodla tedy napsat profesorovi Viktoru Chrobokovi, a zeptat se jak je to vlastně s cenou takové to operace. Psala jsem to v půl desáté večer a k překvapení mi za necelou půlhodinu odpověděl. Operaci  si platit ze svého či ji proplácí pojišťovna?

 

Odpověďní email na můj dotaz:

Vážená slečno

Péče je hrazena zdravotní pojišťovnou.

V případě zájmu se objednejte do mé poradny 49 583 3258.

S pozdravem

prof. MUDr. Viktor Chrobok, CSc., Ph.D.

Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku

Fakultní nemocnice Hradec Králové

Univerzita Karlova, Lékařská fakulta v Hradci Králové

Sokolská 581, 500 05 Hradec Králové

tel. + 420 49 583 2464 (3790)

email: chrobok@fnhk.cz

http://www.fnhk.cz/orl

 

prof. Viktor Chrobok, MD, PhD

Department of Otorhinolaryngology and Head and Neck Surgery

University Hospital Hradec Kralove

Charles University, Faculty of Medicine in Hradec Kralove

Sokolska 581, 500 05 Hradec Kralove, Czech Republic

tel. + 420 49 583 2464 (3790)

email: chrobok@fnhk.cz

 

Takže čím dříve se objednat tím lépe.   =:c)

 

 

 

ODBORNÁ KOMISE PODLE ÚDAJŮ MZČR DOPORUČILA

( Helena Havranová 20.12.2019 )

 

V roce 2012 odborná komise podle údajů ministerstva zdravotnictví doporučila k operaci celkem 12 lidí. Loni už jich bylo 117 a letos se jejich počet opět o několik navýšil. S rostoucím počtem operací se zvyšuje také počet lidí, kteří se s diagnózou zatím léčí a k operaci ještě nemuseli dojít. Například na sexuologickém oddělení brněnské Fakultní nemocnice vzrostl počet pacientů od roku 2012, kdy lékaři léčili 118 pacientů, na loňských 156.

 

Podobný trend vnímá také sexuoložka a psychoterapeutka Hana Fifková, v jejíž ordinaci se počet pacientů jen za poslední čtyři roky více než zdvojnásobil. Nárůst pacientů je podle ní daný především dobrou osvětou a pozitivními postoji české společnosti, což potvrzuje také sexuolog Pavel Turčan.

"Není to tím, že by se zvyšovalo procentuální zastoupení transsexuálních lidí v populaci. Pouze se zvyšuje procento těch, kteří najdou odvahu se k tomu otevřeně přiznat a řešit to," vysvětluje lékař, který se problematice věnuje už více než 15 let.

 

Poznámka: Statistika je výstřižkem z článku "Léčených transsexuálů přibývá. Přeměn z ženy na muže je dvakrát víc než naopak"

(zdroj: aktualne.cz  Autor: Helena Havranová)

Celý článek autora je možné  ...si přečíst zde.

 

 

 

JAK JE TO S DŮCHODEM PO OPERACI MtF a FtM?

( Autor: Bud 30.01.2019 )

 

Již před nějakou dobou jsem si říkala jak to vlastně bude s mým důchodem který mne teprve čeká. Jestli jej budou brát a počítat dle pohlaví po narození (muž) nebo dle pohlaví po operaci (žena). Našla jsem jeden zajímavý článek kde se toto velmi jednoduše a zajímavě popisuje. Jako autor je uveden anonymní osoba pod přezdívkou "bud". Článek jsem musela zkrátit o nepodstatnou část v tématu.

Článek:

Česko žije úspěšným seriálem ČT Most!, kde herečka Erika Stárková ztvárnila automechanika Pavla z Mostu, který všechny šokoval, když se nechal přeoperovat na Dášu. Realita je přitom taková, že stále více Čechů skutečně podstupuje operativní a úřední změnu pohlaví. To přináší i řadu administrativních povinností, například úpravu jména nebo rodného čísla. A může to ovlivnit i to, v kolika letech člověk půjde do důchodu, nebo kolik roků musí pracovat, aby měl na penzi vůbec nárok. Pro úředníky sociální správy řešení podobných případů občas představuje pořádný oříšek.

 

Eva Nešverová, která se řadu let zabývá výpočty důchodů a poradenstvím kolem nich, se nedávno setkala s případem muže, který podstoupil operativní změnu pohlaví. Zajímalo ho, jak se v takových případech mění věk odchodu do penze. „Ukázalo se, že se narodil až po roce 1971, a to už ženy i muži mají odcházet do důchodu ve stejném věku,“ uvedla expertka.

 

Češi narození před rokem 1971 ovšem budou muset tuto situaci řešit.

A podle stávajících pravidel si ti, kteří se změnili v ženu, mírně „polepší“. Záleží totiž na tom, kolik vychovali dětí. Například ženy narozené v 50. letech, které vychovaly dvě děti, mají nárok na důchod o více než tři roky dříve než muži.

 

Platí, co je v občance

„Pro důchodový věk platí, že se stanoví s ohledem na pohlaví uvedené v platném průkazu totožnosti. V praxi to tedy znamená, že pokud je žadatelem o důchod žena, která sice bývala dříve mužem, bude se na ni pro potřeby stanovení důchodového věku pohlížet jako na ženu,“ popsala Renata Provazníková z tiskového oddělení České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Tedy muž, pokud dříve vychovával děti, a nyní je ženou, bude mít nárok na dřívější důchod.

Musí být ale zároveň splněny i další podmínky. Kromě povinného počtu odpracovaných let nebo evidovaných dob pojištění to musí být také péče o dítě před dosažením zletilosti, a to alespoň po dobu 10 let.

Muž si „pohorší“, i když porodil děti

Naopak muž, který dříve býval ženou, půjde do důchodu podle pravidel pro muže, tedy později. A to přesto, že dříve jako žena porodil či vychoval několik dětí. „Pokud jde ale o zohlednění doby péče o dítě do čtyř let věku, ta je náhradní dobou pojištění, a počítá se do doby důchodového pojištění,“ vysvětlila Provazníková. Dodala, že péči do čtyř let si do pojištění může započítat jen jeden z rodičů, a to ten, kdo reálně pečoval více.

Dnes všichni v 65 letech

Dříve bylo stanoveno, že čím více dětí žena měla, tím dříve do důchodu mohla odejít. Platilo to ale pro osoby narozené do roku 1971, postupně pak došlo ke sjednocování. Pro Čechy narozené po tomto roce platí, že důchodového věku dosáhnou všichni shodně v 65 letech. Aby lidé měli nárok na starobní důchod, musí mít momentálně „odpracováno“ či evidováno pojištění 35 let.

 

 

(zdroj: Blesk.cz  Autor: Bud)

Celý článek autora je možno si přečíst ....zde.

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Admin: budu mazat jakékoliv kometáře jenž jsou rasově nenávistné, spamové, urážlivé a porušující zákony ČR.

Zatím nebyly vložený žádné příspěvky

Napište číslo 100 slovem

Webové stránky zdarma

Nepřihlášený