ZÁVĚREČNÉ ZPRÁVY A DOPIS PRO ODBORNOU KOMISI MINISTERSTVA ZDRAVOTNICTVÍ ČR

 

O tomto dopisu neboli žádosti k odborné komisi která schvaluje operaci změny pohlaví píši ve svém blogu. Vzhledem k tomu že vše co jsem o tom psala na několika stránkách, tak jsem se rozhodla umístit na jednu stránku. Jen přeci to tak bude přehlednější.

Postup: 

1. sexuolog mi nabídl možnost požádání komise ke schválení operace

2. Sexuolog mne odeslal k psychologovi k sepsání psychologické závěrečné zprávy mé tranzice

3. Vyšetření psychologem

4. Psycholog po zpracování závěrečné psychologické zprávy tuto zprávu odesílá sexuologovi

5. Čekání na psychologickou zprávu

6. Výsledek příchozí psychologickék zprávy

7. Sepsání lékařské zprávy sexuologem pro odbornou komisi

8. Ale co dál s temito lékařskými zprávami (průvodní dopis)

9. Odeslat kompletní žádost (dopis) na adresu odborné komise

 

1. SEXUOLOG MI NABÍDL MOŽNOST POŽÁDÁNÍ KOMISE KE SCHVÁLENÍ OPERACE

Celou dobu mé přeměny jsem netušila kdy vlastně začíná RLT (Real Live Test). Takové to jednoroční testovací období v plné ženské roli kdy zjistíme zda opravdu chceme dosáhnout celkové operativní změny pohlaví. Při jedné z mnoha návštěv u sexuologa mi byla sdělena otázka zda si nechci požádat komisi o schválení operace. Že již uplynula doba po které s ním mohu žádost sepsat. Přesto jen dodal že je nutné ještě získat závěrečnou psychologickou zprávu mé přeměny, jenž je nutností.

 

2. SEXUOLOG MNE ODESLAL K PSYCHOLOGOVI

Jakjsem hned zjistila tak pro sepsání závěrečné psychologické zprávy vybrat nějakého psychologa dle svého. Přesto mi sexuolog doporučil jednoho z blízkého okolí. Dostala jsem poukaz (doporučení) k vyšetření i s kontaktem  nakoho se mám obrátit. Nijak jsem tedy nečekala a rovnou se objednala. Sice doba objednaného termínu byla na jeden týden, ale i tak ty dny utíkali nějak pomalu. Po týdnu jsem se konečně vydala na cestu.

 

3. PRŮBĚH VYŠETŘENÍ PSYCHOLOGEM

Pan doktor byl velmi příjemný a vztřícný. Již byl na mne připraven a při vstupu do jeho ordinace, jestli to tak lze pojmenovat, rovnou nabídl osvěžení ve formě studeného nápoje. Venku bylo zrovna velké vedro.

První taková ta část pohovoru se spíše týkala o tom kdo je můj sexuolog, co očekávám od takovéhoto závažného životního kroku. Dále ho zajímalo co bych o sobě mohla říci. Zkrátka na sebe samou naprášit co se dá.. hi hi. Další otázky byly směřovány na vztahy rodiny a přátel. Samozřejmě následné zdravotní otázky na nemoce padly také. Takový ten úvodní pohovor k seznámení. Link:    Link:    Pozorovací metoda /pdf   (zdroj)

Následující částí již bylo trošku něco jiného. A tím byla "matematika". Slovní výpočetní úlohy které se měli provést bez užití papíru a kalkulčky. Čistě hlava musela stačit.

Dalším krokem mne docela zaskočili otázky z různých směrů. Literatura, zeměpis, lékařství a další. Co napsal Goethe jsem opravdu nevěděla. Je to ostuda ale opravdu nevěděla. Otázka jako kolik obyvatel má ČR. Jaké jsou vzdálenosti mezi některými městy v naší malé zemičce. Tam jsem něvěděla a jen jsem si musela vzpomenout na školní mapu na základce a jen odhadovat kolik kilomterů by to mohlo být. To že naše zemička má cca pětset kilometrů jsem věděla. Ale zbytek byl jen odhad. Třeba z dějepisných znalostí byla otázka na téma Velkomoravské říše. Hodně jsem se divila na co vše se ptá. Až jsem si nebyla jistá zda toto všechno je ještě součástí vyšetření pro sepsání oné psychologické zprávy pro mého sexuologa.

Další pochoutkou ... jestli se občas díváte na nějaké ty psychologické kriminálky, tak je vidět jak se někoho ptají co jim připomíná obraz na papíře (Rorschachův test). A popisují různá zvířata, předměty, nálady ...atd. Tak právě i toto jsem podstoupila. Myslela jsem si že to bude něco složitého. Jen jsem měla říci co si myslím že na této předloze je a proč si myslím že by to mohlo být zrovna ono. Když to tak popíšu, tak to všechno byla jedna polovina zrcadlovým otiskem té druhé. Bylo to velmi zajímavé. Některé obrazce by možná šlo prohlásit jako umělecká díla, byla opravdu velmi zdařilá. Nečekala jsem že by něco mohlo být tak zábavného a poučného. Někdy si člověk asi neuvědomuje jak velkou představivost může mít. Ale vše má nějaký ten konec a my jsme se posunuli dále.

Zdálo se že některé činnosti z dětství mne již nepotkají. Ale tentokrát jsem byla překvapena s žádostí a nakreslení nějaké postavy. Většina z nás přišla do kontaktu s dětmi. A s nimi trávili čas i činnosti v jejich životě. I takové to kreslení, když jste se knim připojili pro společnou zábavu.  A některé věci nám zůstaly až do dnes. Proto při oné žádosti psychologa o nakreslení nějaké postavy jsem něvěděla co nakreslit. Jestli to odbýt a nakreslit jen takovou tu jednoduchou postavu s čáramy, nebo takovou kterou jste si zapamatovali od dětí či nějakou dokonalou ze současnosti. Kde bude třeba nakreslená košile s knoflíky, boty s tkaničkami kalhoty i se vzorem na nich či brýle a perfektní účes. Není vám řečeno co vlastně máte nakreslit a tak velmi záleží co si zrovna zvolíte. Tato psychologická metoda se kupodivu jmenuje "Kresba postavy" a je často využívaná.

Další ještě zajímavý malý osobní pohovor byl takový ten, jak se říká ... ticho před bouří. Zapojil mne do hry zvané skládačka. Devět kostek které na sobě měli různé jednoduché obrazce se museli skládat od jednoduchých do složitých vzorů a tvarů podle předlohy kterou mi psycholog ukázal. Sice mi poslední tři složené obrazce chvilku trvaly ale dala jsem to. Ufff..

Začla má neoblíbená doplňovačka na různé otázky. Takzvaný "Freiburský test". Otázky osobní, z lékařského, sociálního, společenského směru a dalších směrů. Těmi jsem si prošla již u sexuologa který potvrzoval mou transsexualitu. Některé věty se opakovaly a některé člověk nepochopil z toho jakou formou jsou podávány. Značná část otázek mohla mít více odpovědí. A tak nebylo možné odpovědět správně. Ale odpovědět se muselo. Po asi tak necelých dvouseti otázek jsem konečně mohla položit tužku na stůl a již se jen uvolnit a odpočinout si.

Jen tak jsem si po tom všem říkala jak něco takového může být závěrečnou psychologickou zprávou pro sexuologa. Po mém dotazu na toto mi psycholog odpověděl s tím že na vyšetření transsexualty přímo žádné vyšetření neexistuje. Ale psychologové se snaží odhalit případné psychycké nemoci lidí které s transsexualitou již nemají nic společného. Takové to pomyslné sýto.

Když si to tak přeberu, tak jsem vlastně podstoupila něco podobného jako u psychologa který mne vyšetřil a potvrdil nerovnováhu hormonální identity před započetím mé přeměny. Že by jen druhé ale výstupní sýto?

Při příchodu k psychologovi jsem měla celkem trému, ale po celém tom vyšetření jsem si ulevila. Rozhodně má návštěva u tohoto psychologa nesplňovala představy černého scénáře.

Ale abych nebyla pouze pozitivní. Ze všeho tohoto setkání psycholog vyhodnotí vlastnosti člověka nechť je již jaký koliv nejen při běžné komunikaci, zda je lhářem, sociopatem, homosexuálem, sebevražednými sklony, laxnost respektive přístup nejen k různým životním situacím, inteligence, chápaní prostorové reality a spousta dalších vlastností. Mnoho lidí si myslí že jsou klidní a rozvážní. Ale když příjde taková ta pudová sebeobranná situace (mechanismus) v níž dojde k hádkám či osobním útokům, tak teprve tehdy zjišťujeme to co nechceme znát a nebo o to co o sobě sami nevíme. Vše z tohoto vyšetření poté zváží a následně uvede jeho zjištění na konečnou psychologickou zprávu pro sexuologa. Kdo ví co se nakonec o sobě dozvím, jestli se dozvím.

Poznámka:

Nezapomeňme na možnost že každý psycholog může použít i jiné metody vyšetření než u mne. Proto tyto metody jenž jsem podstopila nemusí být na vás použity.

 

4. PSYCHOLOG SI NYNÍ BERE SVŮJ ČAS NA ZPRACOVÁNÍ  VÝSLEDKU Z VYŠETŘENÍ

Musím si počkat s pozitivními myšlankami tak i obavami, jak to vlastně dopadne. Napíše mi kladnou či zápornou zprávu?

 

5. ČEKÁNÍ NA ZPRÁVU OD PSYCHOLOGA

Nyní má psycholog přibližně jeden až dva týdny na zpracování zprávy pro sexuologa. Následně mu ji pošle na jeho adresu. Nyní jsem si musela tuto dobu počkat. Po dvouch týdnech jsem se objednala u sexuologa.

 

6. VÝSLEDEK PŘÍCHOZÍ PSYCHOLOGICKÉ ZPRÁVY A SEPSÁNÍ SEXUOLOGICKÉ ZPRÁVY

Výsledek příchozí lékařské zprávy od psychologa

Zpráva popisuje nejbližší minulost osoby, informace o vztahu rodiny mezi sebou, zdravotní stav a o užívání alkoholu, drog a kouření cigaret.

Další část popisuje první uvědomnění své jinakosti od ostatních až do dnes. Stav psychyky a smýšlení o sama sobě.

Zajímavou částí je o vědomostech a způsobu logického uvažování. Způsob sociálního jednání ve společnosti,  Psycholog zde popisuje i celkový fyzický vzhled osoby a celkový dojem ze spontáního chování. Zda se osoba chová spontáně jako žena či se tak pouze snaží vystupovat. Otázky o sexuálním životě zde mají také své místo jako o psychickém stavu osobnosti.

Další zajímavou částí jenž se asi každému nemusí líbit jsou i výsledky z inteligenčních testů. Mohu však upozornit že co psycholog to jiný výsledek.. hi hi hi. Takže si nedělejte případně velkou hlavu a berte to s nadhledem a úsměvem pod nosem.. hi hi hi Nalezneme zde i výsledek z popisu jednotlivých obrázků, u kterých se vlastně popisuje co si uněj představujeme. Zde v této části nalezneme kompletní psychologický popis vaší osoby. Kdo a kým vlastně jste. Popis je tak podrobný a tak rozsáhlý o vaší osobnosti, že se lidé moho začít zamýšlet nad tím zda je něco takového u nich vůbec možné. Ale popravdě i já jsem se tu dozvěděla také zajímavosti o sobě a nejsem si jistá jestli spíše nejde jen o zkreslení. Jen přeci by měli lidé druhého člověka poznat a dělat si naň názor na základě jeho většího poznání něž z pouhého dotazníku při jednom jediném hodinovém setkání psychologa a vyšetřovanou osobou.

Poslední části lékařské zprávy je závěr. Zde psycholog popisuje zda navenek se dotyčná osoba chová v ženské roli. S tím jak dlouho v této roli ve společnosti vystupuje. Následně o vašem inetelktuálním potenciálu ale i o případných stavech vašich symptomů depresí. A jako hlavní poslední větou ve které uvádí zda považuje či nepovažuje operativní změnu pohlaví za indikovanou. To je ta nejdůležitější věta na kterou čekají asi všechny holky.

-nesmíme zapomínat že každý psycholog může svou lékařskou zprávu koncipiovat trušku jinak. Ale zde je možno si alespoň udělat malou představu co taková zpráva pro komisi může obsahovat.

7. SEPSÁNÍ LÉKAŘSKÉ ZPRÁVY SEXUOLOGEM PRO ODBORNOU KOMISI

Tato zpráva pro komisi se sepisuje až po obdržení lékařské zprávy psychologa k sexuologovi. Tato zpdáva se pak přikládá ke zprávě sexuologa.

Zpráva od sexuologa je velmi stručná a neprochází tak do hloubky osobnosti jako u psychologa. Ve zprávě pro komisi se uvádí od kdy dotyčná osoba je v péči sexuologa, o nějakých případných dodatečných vyšetřeních (například vyšetření štítné žlázy či jiné zdravotní potíže ...atd.). Jak dlouhou dobu úředně probíhá tranzice hormonální a i s neutrálními jmény. Samozřejmě jaké jsou používány hormonální látky. Píše se zde také o prvním  psychologickém vyšetření kdy se indikuje transsexualismus a o poslední lékařské zprávě psychologa jenž sepsal závěrečnou psychologickou zprávu s výsledkem o doporučení či nedoporučení

Sexuolog jako zaverečnou stať uvádí svůj náhled na stav možnosti doporučení. Zda osoba splnila všechny podmínky pro změnu pohlaví s tím že sexuolog doporučuje žádosti vyhovět.

A taktéž jako u psychologa bude tato zpráva u jiných sexuologů formulována trošičku jinak. Ale výsledkem bude vždy věta o doporučení či nedoporučení žádosti ke změně pohlaví.

8. ALE CO DÁL S TĚMITO LÉKAŘSKÝMI ZPRÁVAMI

K mému překvapení po sepsání zprávy sexologem pro komisi tyto dvě zprávy ke komisi neodesílá sexuolog. Obě lékařské zprávy (od psychologa+sexuologa) si musím odeslat sama osobně. Ale stále to ještě není vše. Chybí ještě třetí část této celé zásilky pro komisi. Chybí nám takzvaný průvodní dopis. Kde vlastně napíšeme proč posíláme tyto dvě lékařské zprávy ke komisi.

Je zapotřebí vlastní rukou napsat dopis s vysvětlením ve smyslu "Chci požádat komisi o schválení operace změny pohlaví MtF. Žiji jako žena, cítím se být ženou a jako žena vystupuji. Chci podstoupit operativní zákrok změny pohlaví z muže na ženu". Tento průvodní dopis může být napsán i na počítači. Rozhodně Váš podpis musí být vlastní rukou a propiskou !! Samozřejmě by tam neměli chybět kontaktní údaje jako jsou adresa, telefon a email.

9. ODESLÁNÍ ŽÁDOSTI

Jestliže máte obě lékařské zprávy připraveny i s tímto Vaším průvodním dopisem, tak tyto dokumenty již stačí pouze zaslat na adresu ministerstva zdravotnicitví. Ale abych se sama přiznala, tak jsem byla překvapena když jsem shlédla celou adresu kam tento dopis máme zaslat. Název je celkem dlouhý... hi hi hi A abych neudělala případnou chybu, tak  jsem oskenovala lístek přímo od sexuologa.

Adresa odborné komise:

Nejvíce místa pro napsání tak velkého popisu adresy má obálka A4 pro dokumenty. Vybrala jsem si takovou tu hnědou, silnější a stojí jen pár korun. Vydrží více než napěchovaná malá obálka a i vzhledově to vypadá přívětiveji. Nezapomeňme tento dopis zaslat doporučeně. Kdyby se náhodou stalo že se to někde po cestě poštou ztratí. Však víte jak funguje Česká pošta...."Dnes podáte, zítra dodáme". Pak se nestačíte divit když takovou to položku s podacím číslem pak hledají i několi dní ..... hi hi hi

Při odesílání tohoto dopisu na České poště byla celá ta situace celkem zajímavá. Celý ten název i s adresou se paní za přepážkou nevešel v počítači do systému. Tak se šla poradit s její nadřízenou co do jejich počítačového systému vlastně mají napsat. Dopadlo to tak že název v jejich systému zkrátili na pouhé "Ministerstvo zdravotnictví ČR". Ale ještě zajímavější byla jejich reakce při pročítání si názvu adresáta. Sice mne oslovovali v ženském rodu a snažili se jejich překvapení popřít. Přesto jim bylo vidět na koutcích rtů jak jsou zaskočení tím kam tento dopis posílám.

Poznámka:

V adrese je uvedeno "Odborná komise pro provádění změny pohlaví transsexuálních pacientů". Ale stačí tento dopis zaslat jako "Ministerstvo zdravotnictví ČR, Štěpánka Tyburcová"  nebo případně jen "Štěpánka Tyburcová". Taková adresa už vypadá mnohem lépe a příjde stále k té jedné osobě jenž má na starosti žádosti o změnu pohlaví.

 

Poznámka k lékařským zprávám

Samozřejmě nejsem součástí odborné komise. Ale na základě takovéto lékařské zprávy od psychologa a sexuologa si nejsem jistá jaké všechny informace z takovýchto lékařských zpráv ovlivňují konečné rozhodnutí odborné komise ke schválení či neschválení operace. Máteli možnost si přečíst tyto závěrečné lékařské zprávy vaší tranzice od psychologa a sexuologa, pak můžete mít přibližnou představu o případném neschválení budoucí operace změny pohlaví. I přesto že psycholog a sexuolog ve svých konečných lékařských zprávách pro odbornou komisi uvádí souhlas (doporučení) k operaci.

 

 

BRNĚNSKÁ OPERACE A MĚLKÁ VAGÍNA

 

Dnes jsem se snažila dohledat nějaké informace k operativní změně pohlaví v Brně. Kde že to tam vlastně provádí ty úkony. A při procházení mezi jednotlivými odkazy jsem klikla na jednu zpověď holčiny která v tomto roce 2019 prodělala operaci MtF u "Prof. MUDr. Jiří Veselý CSc" na "Klinika plastické a estetické chirurgie, Berkova 34, Brno).

Celkem mne překvapilo když napsala o vytváření mělkých vagín, kde i dokonce profesor toto odůvodňoval. Ale nakonec proč si nepřečíst přímo zpověď.

 Zpověď ze SRS (pdf):        WWW-Link : >>>  Operace pohlaví MtF v Brně (pohled pacientky)  <<<

 

 

 

 

 

Komentáře

Admin: budu mazat jakékoliv kometáře jenž jsou rasově nenávistné, spamové, urážlivé a porušující zákony ČR.

Zatím nebyly vložený žádné příspěvky

Napište číslo 100 slovem

Webové stránky zdarma

Nepřihlášený