2019 Listopad

DLOUZE KRÁTKÁ KONZULTACE V LLC KLINICE

(prim. MUDr. Bronislav Vřeský)

 

K druhému břehu řeky kam všechny směřujeme alespoň tedy většina, mi ještě stále něco zbývá. Jsou ale také další kroky jenž mi k onomu vysněnému břehu stále chybí. Jedním z nich je konzultace s chirurgem. U každé bude pohovor malinko trošku jiný a i ten můj byl tak trochu individuální. Krátký osobní desetiminutový pohovor skončil vypsáním žádanky o předoperační vyšetření u obvodního lékaře. Ti jenž navštěvují nějaké specialisty jako jsou například endokrinologové a další jiní, tak zde platí vlastně to samé.

Tyto předoperační lékařské zprávy je nutné doložit při nástupu do nemocnice. Jako další k doložení je také zapotřebí doložit potvrzení o schválení operace od odborné komise MZČR.

Jako další dokument je o polovinu menší a obsahuje základní osobní informace a také datum operace či jen zatím prázdné místo pro datum operace s tím že se jej dozvíme později. Pokud LLC klinika nedá informaci o datumu, tak chirurg doporučí si zavolat určitého dne a zjistit ono konkrétní datum.

V mém případě je do konce tohoto roku již plno. Má operace tedy proběhne až příští rok. A doba kdy by k ní mělo dojít má být asi tak půl roku. Tato dobase  asi bude počítat od ledna příštího roku. Od některých lidiček jsem se dozvěděla že i tato doba se může pohybovat v rámci nutnosti. Mohou jim předbíhat nečekané události které nikdo neočekával a tak se toto datum operace může posunout o něco déle.

Byla jsem taktéž překvapená co si mám vlastně pak do nemocnice vzít. I když jsem již o tom slyšela. Na můj dotaz na toto téma mi bylo řečeno že postačí jen noční košile. (tedy nějaký ten župan nebo něco jiného také dlouhého a pohodlného). Dle chirurga není zapotřebí si toho brát více. Mé překvapení bylo opravdu velké když lékař potrvdí to co jsem se dozvěděla od některých lidiček. Přesto mi doporučili abych si sebou stejně něco vzala ať se na pokoji nenudím. ...podívej se zde.

Když to porovnám s jinými jenž byli na operaci v pražské Motole. Tak je to opravdu zcela o něčem jiném. Co je zapotřebí v Motole? Můžete si přečíst popis v některých blozích od holek jenž tam již podstoupily operaci  navštívit ...zde.

Zajímavostí byla informace o délce hospitalizace, která dle lékaře může být až dva týdny. Tak když už jsem čekala tak dlouho, tak dva týdny jsou celkem nic.

Nastal okamžik kdy jsme již neměli o čem mluvit dál, tak jsme se jen rozloučili a já se mohla pomalu připravovat na cestu domů. Měla jsem ale ještě dost času, tak měnší návštěva obchodního domu nebyla na škodu.

 

 

Poznámka:

Proč nadpis "Dlouze krátká konzultace v LLC klinice" ? Jelikož cesta do Ostravy trvala několik hodin a návštěva lékaře kolem deseti minut. =:c)

 

 

 

POTVRZENÍ O ROZHODNUTÍ  OD ODBORNÉ KOMISE MZČR

(Rozhodnutí z jednání dne 30 Říjen 2019)

 

Dnes je 12 listupadu 2019 a k radosti mi přišla bílá obálka s razítky a mou adresou jako doporučený dopis. Samozřejmě jsem již věděla co v té obálce je.

Po komisi kdy mi chyběla platná psychologická zpráva, mi byla doručena nová od mého psychologa. A obratem jsem ji posílala na MZČR. Bez ní by mi totiž neposlali potvrzení o rozhodnutí se souhlasem odborné komise k provedení operace.

V obálce není jeden jediný papír, ale hned několik. A prototže by chtělo něco takového vidět pár lidiček, tak jsem je oskenovala. Samozřejmě osobní data a podpisy jsem musela smazat.

Jednou z důležitých informací je i délka platnosti tohto rozhodnutí. V současné době (rok 2019) je toto potvrzení platné pouze na dva roky ode dne zasedání komise ke které jste byli pozvání.

Zajímavá je obálka tím že je na ní více razítek než na samotných jednotlivých dokumentech v obálce. Obálka je totiž orazítkována jak zepředu tak i ze zadu.

 

OBÁLKA

 

Obálka:

 

 

OBSAH OBÁLKY

 

Úvod

 

Záznam o jednání

 

Záznam o podání informace pacientovi při jednání

 

Stanovisko odborné komise

 

 

 

BRADA vs ORTODONCIE - II

 

V Září jsem psala co taková úprava brady může představovat, když vše není tak jak by správně mělo být. Zatím došlo k návštěvě ortodintistického specialisty  a následně objednání se u ortognátní poradny. Kde vyžadují otisky a rentgen. A jak to pokračuje?

Dnes nastal den kdy jsem navštívila svého ortodontistu kvůli otiskům zubů. Už jsem na něco takového byla zvyklá od zubaře. Tak jsem věděla co mi budou chtít dělat. Jeden otisk jakési tvrdnoucí plastelíny na dolní zuby a pak další na horní zuby. A jako poslední se do takové plasteíny ještě zakousnout. Ani to nijak moc dlouho netrvalo. Deset minut? Už to vypadalo že to bude vše a já mohu klidně odejít. Ale to mne lékař upozrnil že jsme ještě neskončili.

Místnost jenž byla za dveřmi byla vybavena rentgenovým přístrojem Vatech PaX-i . V prvním se umístila hlava do prostřed přístroje kde se kolem mne otáčeli nějaké plastové hlavy. A následně asi tak po minutce bylo hotovo. Ale ani to nebylo vše. Následně bylo využit trošku jinak vypadajícího přístroje, kde jsem svou hlavu také musela umístit do středu přístroje. Ale ony plastové hlavy se již otáčeli kolem mne jen do poloviny mé hlavy. V průběhu rentgenování hrála příjemná vážná hudba z rentgenového přístroje. Ještě jsem si dělala srandu že je škoda že tam nemají Devátou symfonii od Bacha. Pan ortodontista se zasmál. 

Byla jsem celkem zvědavá jak takový rentgenový snímek z něčeho takového vlastně může vypadat. Začala jsem tedy hledat a něco jsem našla.

 

Tak to byl ten první rentgen, který mi jezdil kolem celé hlavy. Nyní je ještě jeden rentgen určený na snímky čelistí zepředu

 

Tak jsem si oddechla a už jsem se začala v duchu pomalu chystat domů. Ale opět jsem byla vyvedena z omylu. Ještě bude třetí kolo. Jen tak trochu jinak.

Pan doktor si na mne vzal obrovský digitální fotoaparát. Tím mám ale na mysli opravdu velký. Možná tak ovelikost dvou třetin mé hlavy. Začal mne fotit ze předu, z profilu levého i pravého. Následně úsměv s vyceněnými zuby otevřenou pusou s úsměvěm kdy jsou vidět zuby. A následně otevřené rty ale se zuby u sebe. Takhle mne ještě nikdo nefotil. Ty fotky raději ani nechci vidět, kdoví jak na nich vypadám .. hi hi hi.

Nyní mne již bude čekat pouze si výsledky z dnešního vyšetření vyzvednout a následně s nimi zajet na Ortognátní poradnu. Kde pak specialisté budou rozhodovat co dále.

 

VIDEO:  k nahlédnutí postupů ortognátní chirurgie je možno shlédnout  ...zde.

 

BRADA vs ORTODONCIE - III

 

Nastal den kdy jsem si měla dojít do ortodoncie pro výsledky z poslední návštěvy. Když jsem konečně přišla do čekárny a zaklepala na dveře, tak vyšla sestřička a s úsměvem mi řekla že výsledky už pro mne mají. Zřejmě si mne pamatují až moc dobře, což mne celkem překvapilo. Jen přeci jejich ordinaci navštěvuje mnoho lidí.

Sestřička popošla pár metrů ke stolu a přinesla mi průhlednou nádobku. Taková ta co se používá i na potraviny. Plastovým víčkem se dá uzavřít. Je celkem těžká, jsem si říkala ale na nic jsem se sestřičky neptala a jen jsem řekla moc děkuju a nashledanou.

Ten tvar a velikost té nádobky byl nic moc. A tak jsem ji po cestě stále musela držet v ruce. Po příjezdu domů mi zvědavost nedovolila se nepodívat co jsem si vlastně domů přivezla. Překvapení? K žádnému nedošlo. Našla jsem v té nádobce pouze lékařské doporučení od ortodontisty pro ortognátní poradnu, potom ještě jedno zcela obyčejné CD (asi si fotkami a rentgenem) a následně takový asi sádrový odlitek otisku zubů. Už vím co bylo tak těžké. =:c)

Čekala jsem nějaké velké desky v nichž by byly snímky rentgenu, nějaké papírové fotografie. Je zřejmé že si pamatuji některé věci už celkem dlouho. A obměna znalostí některých novinek není na škodu.  Alespoň je to menší =:c)

Ukázka odlitku zubů (odlitek mých zubů to není)

 

Krabička s výsledky

Dnes je poslední listopadový den tohoto měsíce. A počátkem prosince mne čeká další krok, jímž je návštěva přímo v Ortognátní poradně. Nesmím si zapomenout sebou vzít výsledky od ortodontisty =:c)

 

 

 

BRADA vs ORTODONCIE - IV

(návštěva ortognátní poradny)

 

Nový a zároveň poslední měsíc v tomto roce je tu. V průběhu Prosince je více událostí jako jsou třeba čerti, rozsvěcení vánočních stromečků, pečení pečiva, Štědrý den, zájezdy na trhy jak v naší malé zemičce tak i v zahraničí a další.

Pro mne jednou z událostí tohto měsíce byla návštěva ortognátní poradny.

Ortognátní poradna se nachází v budově Ústavu klinické a experimentální stomatologie VFN a 1. LF UK. Čekala jsem nějakou typickou nemocniční budovu. Ale zmýlila jsem se. Takovou to dominantu této ulice opravdu nelze přehlédnout.

 

 

Vchod do budovy "Ústav klinické a experimentální stomatologie VFN a 1. LF UK"

 

Pohled na budovu "Ústav klinické a experimentální stomatologie VFN a 1. LF UK"

 


 

 >> Návštěva této poradny byla pro mne spíše zklamáním než nadšením. Raději to vezmu od začátku.

 

První den:

 

Byla jsem domluvená po telefonu že poradna je od dvanácti hodin dopoledne. Ale že mám přijet o půl hodiny dříve. S něčím podobným jsem se již setkala a tak jsem neměla námitek.

Po příjezdu do Prahy jsem měla poměně dost času se dostat k budově na Kateřinské ulici. A abych nemusela pěšky tak jsem i tak jela metrem. Od stanice metra I.P. Pavlova se budova nachází něco málo přes dvěstě metrů.

 

A nijak jsem opravdu nemusela hledat a ani spěchat. Když už jsem se dostala k hlavním dveřím, tak teprve po zatlačení na ně jsem zjistila jak jsou velmi těžké. A hned za nimi jsou další. Hlavní hala je vysoká a prostorná. Po pravé straně jsem shlédla velkou přehlednou informační tabuli.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ortognátní poradna tam však chyběla. Nic méně řádek s popisem "Ortodontické oddělení" mne přivedlo k informačnímu okénku v přízemí, ke kterému jsem se dostala po schodech a pak chodbou vlevo. Informační okénko je ve velmi dlouhé a chladné chodbě. Přesto tam paní měla otevřené okénko. Na otázku na ortognátní poradny jsem byla odeslána ke dveřím Ortodoncie. Ale ani zde nebylo napsáno nic o ortognátní poradně. Zrovna vyšla sestřička ze dveří tak jsem se jí zeptala jak to je s ortognátní poradnou. Tak mne ujistila že jsem u správné ordinace. Že ale potřebuje otisky zubů, rentgenové snímky...atd. To vše jsem však sebou měla.

 

 

 Vstup do ordinací

 

Chodba vs čekárna před dveřmi do ordinace

 Byla jsem ráda že jsem na správném místě. První volná židlička mnou byla hned obsazena. Bylo půl dvanácté a už nás tam několik čekalo. Nějaká paní zaklepala na dveře jelikož se na něco chtěla zeptat. Když konečně vyšla sestřička tak jsme se dozvěděli že ortognátní poradna začíná od jedné hodiny. Nechtěla jsem věřit vlastním uším. Bylo mi řečeno po telefonu že tu mám být už v půl dvanácté a teďka najednou že vše začíná od jedné hodiny. Čekat jeden a půl hodiny nebylo pro mne zrovna příjemné. Ale když už konečně přišla ta správná doba kdy mělo vše začínat, tak začali postupně brát lidi z čekárny. Sestřička si od všech vzala co měli a zároveň nám sdělila že pořadí není závislé na tom kdo v jakou dobu přišel. Začali přicházet další noví lidé. Ale když jsem sledovala že lidé jenž tam byli zpočátku se mnou tak již byli pryč a noví jenž přišli po nás začali také chodit dovnitř a stále si mne sestřička nevolá, tak mi to bylo divné. Na chodbě už byla přede mnou jen nějaká paní s třináctiletým puberťákem a stále jsem ještě čekala. Dlouhá chodba v níž jsme čekali byla ponurá a velmi chladná. Promrzlá jsem byla jako bych čekala v lednici. Po třech hodinách se čekání otevřeli dveře z nichž vyšel nějaký starý bezdomovec spoře oblečený, šedivé neupravené vlasy stažené do culíku a jen řekl mé příjmení. Konečně jsem vešla a pocítila teplo. Mohla jsem se konečně svléknout a zahřát. Tento bezdomovec mne však upozornil že tam mají zimu ať se obléknu. Po mé odpovědi jak tam mají krásné teplo oproti chodbě tak se na mne nevěřícně podíval. Omlouval se za dlouhé čekání když jsem mu řekla že jsem v té vymrzlé chodbě čekala tři hodiny.

Ordinace nakonec nebyla takovou tou ordinací na níž jsme zvyklí. Jedno křeslo pro pacienta, nějaký ten stůl s počítačem, skříňky s nějakými léky..atd. Taková ta typická ordinace. Tato místnost byla opravdu veliká a rozdělená do asi deseti kójí kde byla jednotlivá zubařská křesla. Na chodbě kde jsem čekala bylo větší soukromí než zde.

Nakonec se z tohoto bezdomovce jenž vůbec nepřipomínal lékaře ukázal být člověkem který také měl co povídat do stavu čelistí a zároveň rozhodovat o dalším postupu. Ale nevěděl co s tím má dělat. Srovnával jednotlivé části otisků zubů. Posouval je, obracel, prohlížel ze všech stran. Ale neviděla jsem takovou tu pevnou ruku lékaře. Ale spíš někoho komu se třepou ruce a neví si rady. Někoho kdo na pohled nepůsobí jako lékař s lékařskou praxí. Okamžitě jsem ztratila důvěru k tomu člověku.

Přišel jiný pán, asi také lékař,  a začali se radit. Ale nějak se neshodli a nakonec tento pán než odešel, tak poradil ať se bezdomovec poradí s lékařkou ortodontistkou. Obrátil se tedy na ni a domluvili se že i přes zprávu od mého ortodontisty mi dají rovnátka (rovnátko... hi hi) na jediný zub. Už jsem pochopila proč je v názvu institutu slovo "experimentální".. hi hi.

Můj ortodontista jim totiž napsal že v mém případě již není možnost standardního využití rovnátek. A prot mají posoudit postup chirurgického úkonu.

Když si ale přede mnou pročítali onu lékařskou zprávu, tak nevěděli jestli mne mají převzít přímo k operačnímu rozhodnutí a nebo jestli mne mají převzít pod jejich ortodoncii. Musela jsem jim vysvětlit jak to je. A stejně si mne převedli pod jejich ortodoncii. Začali mi ihned vysvětlovat co stojí rovnátka a že se budoou muset udělat můstky které jsou drahé a spoustu dalších věcí. Asi si myslí že všichni žijí v Praze a  pobírají třiceti tisícové částky v zaměstnání. Musela jsem jim říci že čtyřicet tisíc na můstky opravdu nemám. Tak začali přemýšlet ale nějak se k ničemu nedostali. Tak mi jen zopakovali že ty rovnátka (rovnátko) bude stát cca kolem  15.000Kč. Údajně to je prý málo. Jinak jsou ceny daleko vyšší. Už jsem pochopila proč je v názvu experimentální.. hi hi. Věděla jsem již před nějakou dobou že se rovnátka nosí tak dva roky. Mne je prý dají na jeden rok, tak jsem zvědavá.

Ale stále jsem zvědavá jak chtějí srovnávat něco co nelze srovnat.. hi hi. Tak nějak jsem si říkala že by to měli vědět. Dostali ode mne i rentgenové snímky na nichž je vše vidět.

Bezdomovec mi nakonec řekl ať jdu za lékařkou s níž se radil a domluvím se s ní na příští návštěvu. Když jsme si stanovili termín návštěvy, tak mne zaskočila tím že si mám vzít peníze na udělání rentgenových snímků. Hned jsem jí musela říci že tam vše mají, co pak se nedívali. Oni se nepodívali na nic. Zcela laxně mne vyšetřovali jen podle otisku zubů. Nevěděli jak mají chápat jasně napsanou lékařskou zprávu od mého ortodontisty. A na rentgenové snímky mého ortodontisty a mé  zubní lékařky ani nesáhli. V daný okamžik došlo k maximální ztrátě mé důvěry v tyto lékaře. Jestli tedy někteří z nich vůbec byli lékaři. Byla jsem maximálně zklamaná.

Když bylo vše vyřízeno tak jsem se vydala neuvěřitelně naštvaná zpět domů. Netušila jsem čím vším si budu muset projít jen kvůli zakulacení brady.

Ale abych nebyla pouze negativní. Ptala jsem se i na chirurgické seseknutí (zakulacení, chirurgický zákrok) brady. Údajně to lze provést zároveň i při chirurgickém posunutí čelisti. A cena za tento úkon (seseknutí brady) výjde na cca 17.000Kč. Posunutí čelistí je zdarma, jelikož tento úkon již proplácí pojišťovna.

 


  • Druhý den

 

Druhý den po návratu z pražské ortognátní poradny jsem se rozhodla vydat k mému ortodontistovi. Musela jsem vědět co jsou zač lidé v ortognátní poradně.

Po příchodu do čekárny jsem si ani nestačila sednout a vyšla sestřička. Samozřejmě si tak vždy kontroluje jestli nepřišel někdo nový. Tak se tak na mne podívala s otázkou co potřebuji. Už mne zná, tak jsem nijak nemusela něco dlouze vysvětlovat a jen jsem jí řekla že se potřebuji pana doktora jen na něco zeptat. Jeji odpovědí byla věta..tak pojďte dál. Většinou tam jsou jen lékař a sestřička, ale dnes byla vyjímka. U oken byly opřené nějaké mladé stážistky. Pozdravila jsem pana doktora a ptal se co potřebuji?

Začala jsem se tedy ptát jestli adresa kam mne poslal (Kateřinská ulice) je ta správná? Potvrdil mi že ano a dokonce mi ukázal i fotografii budovy. Hned mu došlo co asi tak budu chtít a seznámil mne že zrovna se stážistkami probírají ortognátní chirurgii. Že to je docela náhoda. Ale pokračovala jsem. Otázka zda lékaři v oné ortognátní poradně jsou opravdu odbornými lékaři? Tak nějak se na mne zajímavě podíval a jen potvrdil že to jsou opravdu odborní lékaři svého oboru. Tak jsem mu nakonec řekla jak to vše probíhalo.

Načež se začal velmi smát. Dozvěděla jsem se že v té samé ordinaci kde jsem byla působil několik let a že ví co mám na mysli. Že ten dotyčný bezdomovec bude určitě nějaký jeho lékařský kolega a ti ostatní budou také ti co si myslí. Přímo je i jmenoval. A stále se smíchem podotkl že ten bezdomovec takhle opravdu ordinuje a že vypadá opravdu tak jak vypadá. Ale nesmál se jen on ale i stážistky jenž stále stáli u okna.

Samozřejmě je smích a smích. Zde tento smích byl opravdu smíchem a nikoli se někomu vysmívat. Když se už konečně pan doktor ortodontista přestal smát, tak mne s vážnou rozhodností ujišťoval že to jsou nejlepší lékaři v naší malé zemičce a ať jim dám ještě šanci. Že výsledky jenž dostali prochází následně ještě dalších šest odborných lékařů, kteří rozhodují o následujících krocích.

Mou poslední otázkou bylo jestli ví co to znamená úplná ztráta důvěry v lékaře? A věděl co to znamená.

A to byl důvod proč mne poslal právě k nim a nikoliv k někomu jinému. Osobně je zná a zároveň spolu spolupracovali jako lékaři. Důvěřuje jim.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Admin: budu mazat jakékoliv kometáře jenž jsou rasově nenávistné, spamové, urážlivé a porušující zákony ČR.

Zatím nebyly vložený žádné příspěvky

Napište číslo 100 slovem

Webové stránky zdarma

Nepřihlášený