2017 SRPEN

Potvrzení o započetí léčby pro změnu pohlaví

Po dvou měsících čekání jsem si opět sedla vedle stolu mého sexuologa Iva Procházky. Opět se mne ptal na spoustu věcí. Dnes mi zpětně vytiskl potvrzení o zahájení léčby pro změnu pohlaví. S tím že si na jeho základě mohu změnit své křestní jméno a příjmení. S křestním jménem jsem jej ale již předběhla. Jen tak mne napadlo, že mne paní matrikářka opět ráda uvidí. Někde jsem četla že se dělají nějaké rozbory krve. A tak jsem se ho na to zeptala, kdy mne na ně pošle? Bylo znát že asi čekal kdy se na to zeptám. Avšak na nic nečekal a začal vypisovat nějaký poukaz na rozbor krve. Poslal mne na Všeobecnou fakultní polikliniku, o níž jsem již několik let věděla. A tak nebyla pro mne potíž si tam na odběr krve zajít okamžitě rovnou od doktora.

Odběr krve

Po příchodu jsem zjistila že čekárna je celkem veliká se spoustou lidí. Po pravé straně od vchodu jsou dlouhé fronty k přepážkám kde si nějaké úřednice přebíraly všemožné kvůli čemu lidé přicházeli. Ulevilo se mi když jsem se nakonec dostala na řadu k okénku a paní se na mne podívala a zeptala se, co máte. Tak jsem jí jen podala onenpoukazna odběr krve. Ještě po mně chtěla kartičku pojišťovny. Když mi ji vrátila, tak mi začala podávat nějak ý kelímek s ampulkami a číslem na dně. Došlo mi že si musím sednout mezi ostatní, jenž čekali již přede mnou. A že jich bylo hodně. Ale odběr krve byl opravdu rychlý. Za necelou hodinu jsem přišla na řadu. Kupodivu rychle na to kolik lidí by lo předemnou. Prošla jsem do malé chodbičky a tam si mne již vyzvedla nějaká sestřička ať jdu za ní. Tak si tu pohodlně sedněte, mi řekla. Jen jsem si sedla do pohodlného nemocničního křesla už mi dávala kolem ruky gumu s tím ať s ní zacvičím. Netrvalo to snad ani minutu od sednutí si do křesla a už mi odebírala krev. Za další minutu mi již náplastí jen přelepila dirku po jehle a už se se mnou loučila. Tak tomu říkám rychlost. Kdyby tak byli úřednice ve státní správě také tak rychlé.

Změna příjmení

První úkol jsem si vyřídila ještě dnes. Čekalo mne ještě navštívit krajsou matriku a mou lékařku.

Druhý den jsem se vydala na matriční úřad, kde měla být ještě matrikářka jenž mi přejmenovala mé křestní jméno. Když jsem slyšela za dveřmi dále a já vešla. Tak se paní matrikářka usmála a jen řekla...dlouho jsme se neviděly. Co to bude dnes, se optala? Šla jsem na to přímo a vyhrkla jsem ze sebe že si chci změnit ještě i příjmení. Neměla jsem dopředu žádné odůvodnění jenž by obstálo. Tak jsem jen řekla že nechci aby mi lidé stále komolili mé příjmení. Paní matrikářka se jen podívbala a nechodila kolem stolu. Je mi líto, ale tohle neobstojí. Snažila jsem se ještě o to víc, obhájit můj záměr. Ale tentokrát byla neoblomná a vysvětlila mi jak to s tím je. Co je v zákoně a čím se musí řídit i ona. Vyslechla si po chvilce mého mlčení už jen mou větu, zbývá mi jen jedna možnost. Tak se na mne podívala se zájmem, co mám na mysli. Sáhla jsem tedy do kabelky a vyndala potvrzení o zahájení léčby přeměny pohlaví a podala jí jej. Když si jej přečetla, tak se na mne podívala s příjemným úsměvěm a řekla, to je již něco jiného. A nevidím jakýkoliv problém vše sepsat okamžitě. Ale i tak jí to nedalo a řekla že posledně již něco tušila, jen si tím nebyla jistá. Všechny ty postupy jsme si jen zopakovaly s tím že odůvodnění bylo jiné a místo křestního jména šlo o příjmení. Už se ani neptala na rodný list. Rovnou jsem jí ho podávala. Přeci jsem si tím již prošla. Když jsme vše nakonec vyplnily co bylo zapotřebí. Tak trvalo ještě týden než něco kolem toho dořeší a že se má opět zastavit za týden. Když jsem se po tomto týdnu přišla opět podívat za paní matrikářkou, která mi řekla že je vše v pořádku. Tak mi jen opět dala týdenní čekací termin, jestli si to ještě náhodou nerozmyslím. Po týdnu čekání jsem tedy přišla k ní do kanceláře, kde na mně opět čekala. Ještě jsem jen něco podepsala. A hned se mne potom zeptala jestli jí můžu ukázat mou novou občanku? Nebyla jsem samozřejmě proti. Ale už jsem věděla dopředu že ji již neuvidím v celé své kráse. Ihned jí ustříhla růžek jako u té předešlé a začala opět vyplňovat zelenobílý náhradní doklad za občanský průkaz. Před dveřmi nikdo nebyl a tak jsme se pustily do řeči. Co od toho očekávám, jestli chci děti a manžela. A spoustu dalších zajímavých témat. Málo s kým jsem si tak dobře popovídala. Ale už byl čas jít domů a tak jsme se rozloučily.

 

Co představuje změna jména či příjmení nejen v osobním životě?

Zdá se že by to tím všechno končilo. Ale musela jsem podstoupit jeden velký kolotoč. Počkat než mi příjde nový rodný list z matričního úřadu v mém rodném městě. Týden než si budu moci podat žádost o nový občanský průkaz. A opět si počkat na necelý měsíc než mi vydají novou občanku.

Už jen změna příjmení všude kde jsem vedená. Začínajíc u svých lékařů, pojišťoven, bank, nájemní smlouvy, mobilních operátorů, české pošty (poštovní schránka). Změna vysvedčení, výučních listů, maturitních listů a dalších z vysokých či jiných škol. Dále v zaměstnání, řidičský průkaz, různé lítačky na vlak či autobus, rodných listů dětí, dokumenty ze svatby, u podnikání všechny osobní údaje, na katasttrální úřadu v případě vlastnění půdy či jeho pronájem. A mohla bych pokračovat. Je toho opravdu hodně. A někdy to také něco stojí. Něco jde zařídit s pouhým náhradním dokladem a neplatnou občankou bez růžku . Ale jinde již pouze s platným občanský průkazem, kde musí být platné číslo nového dokladu. Vyžadují to například banky, mobilní operátoři..atd. Všude tam kde se musí uvádět platné identifikační číslo občanského průkazu.

Ale i v osobní životě. Kde Vaši přátelé, rodina, spolupracovníci v zaměstnání, sousedé a tak by se dalo pokračovat, si musí na Vaše nové jméno či příjmení zvyknout. Někteří to prostě nepříjmou, jiní až po nějaké době, jiní výjdou vstříc okamžitě i s přístupnou podorou. Co taková rodina? Jak ta něco takového příjme když čtvrt, či půlku Vašeho života vás oslovují jménem jenž Vám vybrali při narození. Někdy to opravdu není lehké. Proto je dobré mít strpení s nimi.

 

Předloha formuláře pro změnu křestního jména a příjmení

Předloha formuláře pro změny jména či příjmení v našem městě má svou danou podobu. Samozřejmě že každý jiný matriční úřad může mít jinou podobu tohoto formuláře. Přesto není na škodu ukázat co vše se na něm může nacházet.

Předloha formuláře: strana-a strana-b

 

Podmínky změny jména a příjmení

I matriční úřad se musí řídit i zákonem o matrikách (Zákon č.301/2000 Sb.), jenž určuje podmínky možnosti změny křestního jména a příjmení. Proto některá rozhodnutí matričního úřadu se nám nemusí líbit. Sama jsem nevěděla jak to přesně je a proto jsem se nakonec musela poohlédnaut na některé paragrafy. Na internetu je k dohledání mnoho stránek na toto téma. Přesto jsem i tak raději hledala na stránkách Ministerstva Vnitra České republiky.

 

Komentáře

Admin: budu mazat jakékoliv kometáře jenž jsou rasově nenávistné, spamové, urážlivé a porušující zákony ČR.

Zatím nebyly vložený žádné příspěvky

Napište číslo 100 slovem

Webové stránky zdarma

Nepřihlášený